Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v spolupráci s orgánmi Európskej komisie, v rámci Mechanizmu únie v oblasti civilnej ochrany, spoločne s partnermi z neziskového sektora Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky a Johanniter-Unfall-Hilfe z Nemecka a Rakúska, zrealizovali v apríli dve dôležité zdravotnícke evakuačné misie z pásma Gazy. Obe operácie prebehli úspešne vďaka profesionálnej koordinácii a efektívnej spolupráci viacerých zložiek, medzi ktorými významnú úlohu zohrali aj členovia slovenského samaritánskeho tímu.


Dve misie, ktoré zachraňujú životy a zmierňujú následky vojnového konfliktu
Počas štvrtej evakuačnej operácie 2. apríla bolo z Gazy prepravených 13 ťažko chorých detských onkologických pacientov s rodinnými príslušníkmi, za účelom poskytnutia vysokošpecializovanej zdravotnej starostlivosti v zahraničí. Transport prebiehal humanitárnym konvojom z Gazy do Egypta, kde boli pacienti umiestnení v gréckej nemocnici. Následne ich slovenský evakuačný tím bezpečne dopravil do Španielskej Zaragozy, kde im bude poskytnutá potrebná špecializovaná liečba.


Už o týždeň neskôr, 9. apríla, sa uskutočnila piata misia pre pacientov z Gazy (celkovo 8. misia tímu EURACARE), v rámci ktorej boli štyria zranení pediatrickí pacienti transportovaní z Gazy cez Izrael a Rumunsko na Maltu. Išlo o deti zranené pri bombových útokoch, ktoré si vyžadovali následnú zdravotnú starostlivosť.


Spolupráca naprieč hranicami
Na oboch operáciách sa podieľali odborníci zo Sekcie krízového riadenia a Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ako aj profesionáli z Asociácie samaritánov Slovenskej republiky a Johanniterov z Rakúska a Nemecka. Spolu tvoria špecializovaný tím EURACARE Flight & Shelter (ECFS), ktorý zabezpečuje letecké evakuácie pacientov z krízových oblastí sveta. Ich koordinácia, odbornosť a pripravenosť boli kľúčové pre bezpečný a plynulý priebeh evakuácií.


Diplomatickú podporu poskytlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Operácie boli realizované na základe požiadaviek Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre humanitárnu pomoc a civilnú ochranu (DG ECHO), v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Španielska a Civilnou ochranou Malty.

Mechanizmus EÚ ako základ spolupráce
Obe misie sa uskutočnili prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany, ktorý podporuje spoluprácu medzi členskými štátmi a humanitárnymi partnermi. Tento mechanizmus zároveň pokrýva až 75 % nákladov na evakuačné operácie.

Slovensko vykonalo 2 náročné evakuácie za 8 dní: Zdravotnícke evakuácie detí z Gazy

Dobrovoľníci ASSR priložili ruku k dielu a skrášlili Vzdelávacie a tréningové centrum v Plavči

Staň sa súčasťou tímu, ktorý mení svet k lepšiemu.

Záchranné operácie v praxi: Skúsenosti Mgr. Jakuba Liščinského z misií ASSR

Výročná členská schôdza ASSR: Nové výzvy a plány do budúcnosti
