Projekty
Národné a medzinárodné


Cieľom projektu InDiMaND je vytvoriť udržateľný a rozšíriteľný ekosystém riadenia katastrof v celom podunajskom regióne prostredníctvom prijatia a začlenenia novo vyvinutých nástrojov a stratégií príslušnými zainteresovanými stranami, zlepšiť pripravenosť, koordináciu a zapojenie dobrovoľníkov – najmä mládeže.


Projekt POWERBASE prináša nádej pre efektívne a ekologické zásobovanie energiou počas krízových situácií. Cieľom projektu je vyvinúť a implementovať nízkoemisné energetické riešenia pre núdzové prístrešky a základne operácií, ktoré vyhovujú potrebám záchranárskych organizácií. Projekt však chce nájsť riešenie aj pre súkromnú sféru.


Social Cohesion by Empowering Volunteering during Emergencies
Vzhľadom na neustále rastúci počet rozsiahlych núdzových situácií, ako sú prírodné katastrofy v posledných rokoch, je nevyhnutné prijať pomoc spontánnych dobrovoľníkov a zmysluplne ju zapojiť – bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo uznanie dlhodobého nasadenia organizovaných dobrovoľníkov, ktorí sú vyškolení na úroveň zodpovedajúcu profesionálom.


Integrated Training in Emergency Management
Cieľom projektu je preskúmať výhody digitálnych prvkov vzdelávania alebo kombinovaného (blended) učenia v oblasti, ktorá je tradične zameraná na praktický výcvik – školenia dobrovoľníkov pre núdzové situácie.
Projekt I_TEM sa nezameriava len na dobrovoľníkov v oblasti civilnej ochrany, ale preklenuje priepasť medzi civilnou ochranou a sférou sociálnych služieb tým, že do projektu zapája viacerých poskytovateľov sociálnych služieb. To je dôležité, pretože v krízových situáciách je nepretržité poskytovanie sociálnych služieb zraniteľným skupinám kľúčové, no v súčasnosti býva často prehliadané alebo presahuje kompetencie pracovníkov a dobrovoľníkov civilnej ochrany.


Training and Further Education in Care and Social Services
Projekt predstavoval nízkoprahovú výmenu osvedčených postupov, na ktorej sa ako plnohodnotní partneri zúčastnilo 9 členov siete SAM.I. a ďalší dvaja partneri z krajín mimo programu Erasmus – Gruzínska a Ukrajiny – ako pridružení partneri. V priebehu projektu sa uskutočnilo množstvo návštev sociálnych služieb, najmä zariadení starostlivosti, u partnerských organizácií. Konzorcium sa počas týchto návštev oboznámilo s postupmi vzdelávania v jednotlivých organizáciách a so samotnými poskytovanými službami.

SPHERE
Asociácia samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) a Inštitút pre rozvoj spoločnosti (SDI) sú oficiálnym národným bodom medzinárodných humanitárnych štandardov Sphere. Stali sme sa ambasádormi štandardov Sphere (ďalej len Sphere, podľa ktorých sa školia profesionálni záchranári a humanitárni pracovníci v 60-tich krajinách sveta.
EURETS
Emergency temporary shelters (ETS) je modul patriaci do systému Mechanizmu civilnej ochrany, ktorý zabezpečuje núdzové ubytovanie a základné služby hlavne v prvých štádiách po katastrofe/nešťastí.
ETS modul je schopný akcie do 12 hodín od prijatia výzvy a dĺžka trvania nasadenia sa predpokladá na 4 týždne. V prípade, že krízová situácia potrvá dlšie obdobie, prebehne proces odovzdávania núdzového ubytovania do rúk miestnej správy/samosprávy.


EURAMET
Projekt, ktorý bol iniciovaný nemeckou nevládnou organizáciou Johanitter–Unfall–Hilfe e.V., na ktorom participujú rakúski samaritáni z Arbeiter Samariter Bund Österreichs, Vláda spolkovej krajiny Štajersko a Asociácia samaritánov Slovenskej republiky.
Garantom projektu na Slovensku bolo Ministerstvo vnútra SR.Tento projekt bol spolufinancovaný Európskou komisiou, v rámci Mechanizmu civilnej ochrany a prebiehal v rokoch 2010 – 2011.
GRUNDTVIK
Už od roku 2008 sa ASSR zúčastňovala na príprave a od augusta 2010 aj na realizácii projektu v rámci programu celoživotného vzdelávania Grundtvig.
Je to projekt financovaný zo zdrojov EÚ prostredníctvom Národnej agentúry celoživotného vzdelávania na Slovensku a jeho názov je „Dobrovoľníctvo v európskych neziskových organizáciách, výmena skúseností a informácií o koordinácii činnosti a spôsobilosti zúčastnených občanov“. Za týmto, na prvý pohľad komplikovaným názvom projektu, stoja dva veľmi praktické ciele:


Domáce tiesňové volanie
Projekt finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.
Stratégia prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020 sa snaží reagovať na nové hrozby a trendy v oblasti bezpečnosti.
ASSR by chcela pomôcť na tieto nové hrozby a trendy efektívne reagovať prostredníctvom využitia nových telekomunikačných technológií, ktoré doteraz úspešne využívala aj v sociálnej oblasti. Ide o použitie jednoduchých, ale účinných prístrojov, ktoré sa inštalujú do domácností rizikovej skupiny obyvateľstva a náramkov, ktoré majú jediné tlačidlo, ktoré človek v prípade ohrozenia stlačí.