Dni strávené v karanténnom stredisku

Denis Dufala je študent žurnalistiky na Univerzite Komenského a letný semester sa rozhodol stráviť na výmennom pobyte v Lotyšsku. To však ešte netušil, čo sa bude diať. Denis nám poskytol rozhovor o jeho odchode z Lotyšska a o dňoch strávených v karanténe. 

Po vypuknutí pandémie v Európe sa Denis ešte stále nachádzal v hlavnom meste Lotyšska a nevedel, či sa v najbližších dňoch dostane domov. Veľvyslanectvo SR v Rige im oznámilo, že majú možnosť odcestovať domov. O ich odchod sa postaral vládny špeciál ČR, ktorý pristával v Prahe. Denis však stále nebol rozhodnutý, či sa chce domov vrátiť. Rozhodol sa vo chvíli, keď sa dozvedel, že neskôr by mohol byť návrat do domoviny náročnejší alebo úplne nemožný. 

Z Lotyšska cestovali ako skupina, väčšinou študenti, ktorí boli na výmenných pobytoch. Pred vstupom do lietadla im lekár zmeral teplotu a ak bolo všetko v poriadku, mohli nastúpiť.  Na letisku v Prahe ich čakal autobus, ktorý ich mal odviezť nevedno kam. Nakoniec sa v autobuse potvrdila informácia, že budú prevezení do karantény v Gabčíkove. Po tejto správe zavládla v autobuse pochmúrna nálada,  pretože všetci približne vedeli, čo ich tam čaká.

Po príchode do Gabčíkova im zdravotník podal bližšie informácie o tom, čo sa bude nasledujúce hodiny diať. 

Denis vraví, že na personál nemôže povedať nič zlé: ,,Viem, že ak by mohli, zniesli by nám modré z neba. Ak budeš milý ty, budú aj oni.” Jediné, voči čomu má výhrady je strava, v ktorej majú veľký chaos. 

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom článku, samaritáni nemajú na starosti stravu, ale samozrejme sa snažia pomôcť aj s týmto problémom. Denis je jeden z tých, ktorí si uvedomujú vážnosť situácie a vážia si všetko, čo pre nich zamestnanci robia.

V Gabčíkove sa momentálne nachádza veľké množstvo osôb a uspokojiť potreby všetkých je takmer nemožné.

Autor fotografie – Denis Dufala

Na záver má Denis odkaz pre pracovníkov: ,,Uvedomujem si, že je to neskutočne náročné a ďakujem, že aj po všetkých sťažnostiach ste sa na to nevykašľali a neodišli odtiaľ. Ďakujem v mene všetkých, že sa o nás staráte a pomáhate nám v ťažkých chvíľach.  Presne takýchto ľudí Slovensko potrebuje najviac a v momentálnej situácii sa naozaj ukazuje naša spolupatričnosť.”  

Najnovšie články