Sponzori pomohli nezištne, nič od toho neočakávali

Martin Maštalír je už dlhé roky členom Asociácie samaritánov SR a v momentálnej situácii im pomohol nájsť sponzorov. Martin nám napríklad prezradil, či bolo získanie sponzorov náročné, alebo boli firmy ochotné spolupracovať.

Martin pracuje pre spoločnosť Cisco Slovensko, kde má na starosti obchod. Spoločnosť vznikla v roku 1984 na univerzite v Stanforde. Založili ju bývalí vedci a celý tento systém je základom internetu. Ako jedni z prvých stáli za konceptom LAN siete, ktorý pomáha v rámci celosvetového fungovania internetu. Spoločnosť Cisco poskytla samaritánom Webex, ktorý môžu využívať na videokonferencie. ,,Webex momentálne pomáha s vyučovaním na školách, využíva ho krízový štáb na Slovensku, a tiež vláda Českej republiky, vrátane premiéra. Softvér dávame školám bezplatne, je zadarmo celosvetovo. Lokálne sa snažíme dostať Webex medzi ľudí, aby vedeli, že majú aj takúto možnosť pomoci,” tvrdí Martin.

 

Ako vznikol nápad stať sa dobrovoľníkom?

,,Dobrovoľníckym aktivitám sa venujem už takmer 20 rokov, no pár rokov dozadu prišla možnosť zapojiť sa do Programu expertného dobrovoľníctva cez organizáciu LEAF, kde mi priradili Asociáciu samaritánov Slovenskej republiky.” Okrem spomínaných samaritánov sa Martin v rámci  LEAF podieľa na projekte Vráť sa a momentálne ho aj vedie. Do tohto projektu sa zapojili aj organizácie ako Americká obchodná komora a SAPIE. Cieľom je pomôcť Slovákom vrátiť sa do domoviny. Celý projekt je na báze dobrovoľníctva. ,,Keď som začal v ASSR, pomáhal som s projektom domáceho tiesňového volania, aktívne som pre nich pracoval približne dva roky. Ak každý urobíme aspoň niečo, aj keď je to maličkosť, na konci dňa to pomôže zlepšiť spoločnosť, v ktorej žijeme.“

Bolo náročné získať sponzorov alebo boli všetci ochotní spolupracovať?

,,Oslovil som známych vo firmách, ale aj súkromné osoby. Všetci reagovali veľmi flexibilne. Peter Šilhavý zohnal 3 notebooky, pripravil ich a odovzdal samaritánom. Generálny riaditeľ SWAN Mobile, Roman Vavrík reagoval okamžite počas víkendu a pomohol zohnať SIM karty, rovnako aj tím z Orange zohnal v priebehu pár dní SIM karty a mobilné telefóny.” Martin dodal, že všetci, ktorých oslovil, sa snažili pomôcť v rozsahu, aký bol možný a nikto z nich za to nič nechcel.

Je dôležité, aby ľudia vedeli, kto stojí za fungovaním projektov a som veľmi rada, že sa u samaritánov stretlo toľko šikovných ľudí, ktorí vedia stále pomôcť. Či už sú to ľudia nachádzajúci sa priamo na mieste alebo tí, ktorí sa starajú o fungovanie organizácie, všetci si zaslúžia veľký obdiv. Vždy robia všetko, čo je v ich silách a veľakrát idú až za svoje hranice. Ďakujeme sponzorom, ktorí nám v tejto situácii pomohli.

Najnovšie články