Aj slovenskí samaritáni sa pripravujú na certifikačné cvičenie do Turecka

Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. (BTS) je najväčším letiskom v Slovenskej republike. Nachádza sa 9 km od centra hlavného mesta Bratislavy, v katastri mestskej časti Bratislava-Ružinov. Práve toto miesto je v dňoch 14.-16. júla dejiskom predprípravy členov Asociácie samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) na septembrovú medzinárodnú  misiu v Turecku.

Modul ECFS – EURACARE Flight & Shelter (European Assistance Team for Citizens in Areas of Evacuation – Flight and Shelter/ Európsky asistenčný tím pre občanov v oblastiach evakuácie – útek a úkryt) je určený na leteckú evakuáciu ľahko a stredne ťažko zranených európskych občanov z krízových oblastí, ktoré sa nachádzajú kdekoľvek vo svete, späť do Európy.  Ako povedal prezident ASSR Marcel Sedlačko pred výjazdom z centrali samaritánov z Plavča: „keďže sa modul, na našu veľkú radosť, znova oživil a čochvíľa sa chystáme na certifikačné cvičenie do Turecka, postavili sme tím, ktorý teraz začíname vzdelávať, aby bol pripravený na reálny zásah. Som rád, že napriek tomu, že sme všetci dobrovoľníci, boli sme schopní vytvoriť dostatočne veľký tím nato, aby sme v každom okamihu, v prípade potreby, vedeli postaviť potrebný počet členov a dokázali tak obsadiť všetky potrebné funkcie, ktoré nám z modulu vyplývajú.“

Asociácia samaritánov Slovenskej republiky v rámci tohto multinárodného Modulu zastáva tieto funkcie alebo oblasti: Team Leader alebo Deputaty Team Leader, IKT, Registrácia, Zdravotná starostlivosť (lekár + záchranár/sestra), Núdzové ubytovanie v budovách.

Keďže Modul je multinárodný (Nemecko – Rakúsko – Slovensko), ako sme  už povedali, ostatní pokrývajú ďalšie činnosti, prípadne dopĺňajú už vyššie spomenuté.

Najnovšie články