Odštartovalo dôležité certifikačné cvičenie modulov EÚ ModEx v tureckom Canakkale

Od 18. septembra sa Samaritáni, spoločne s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR a nemeckými Johannitermi, zúčastňujú dôležitého certifikačného cvičenia modulov EÚ ModEx v tureckom Canakkale. Títo partneri vytvorili v rámci projektu EURACARE Flight & Shelter (European Assistance Team for Citizens in Areas of Evacuation – Flight and Shelter) spoločný modul s oficiálnym názvom SK-MEDEVAC-1 ako letecký evakuačný tím, ktorý je určený pre evakuáciu občanov EÚ (zranených/nezranených) z krízových oblastí sveta späť do Európy. 

Modul dokáže na mieste poskytnúť núdzové ubytovanie, elektronickú registráciu, zabezpečiť zdravotnú a psychosociálnu starostlivosť, konzulárnu asistenciu a následnú leteckú evakuáciu, počas ktorej v prípade potreby pokračuje naďalej i zdravotná a psychosociálna starostlivosť. Svoju pripravenosť musí tím plnohodnotne preukázať práve na tomto cvičení, spoločne s ďalšími európskymi záchrannými modulmi, ak chcú získať certifikát pre ten svoj, v našom prípade pre SK-MEDEVAC-1, a tým spôsobom sa stať oficiálnym licencovaným leteckým evakuačným tímom, ktorý v prípade potreby a vyzvaniu EK bude vykonávať svoju úlohu. A vedzte, že na tomto cvičení sú pod skutočným drobnohľadom hodnotiteľov, ktorým neujdú ani drobné chybičky či nedostatky.

PRE-TEAM

My už len na záver dodávame, že náš slovenský samaritánsky tím sa stretol už v nedeľu 17.9. vo Vzdelávacom a tréningovom centre ASSR v Plavči, kde sa po nevyhnutnej príprave a zbalení vybavenia oddelil od ostatného tímu tzv. Pre-team, ktorý sa vydal na 1 700 km trasu do Canakkale, aby tam zabezpečil nevyhnutné činnosti a pripravil pôdu pre prílet evakuačného lietadla. Zvyšok tímu sa následne presunul do Bratislavy, kde sa stretol s ostatnými členmi modulu – leteckým personálom letky MV SR a nemeckými kolegami Johannitermi.

Potom nasledovala ďalšia príprava, vyškolenie, dobalenie vecí, naloženie do lietadla a včera v nočných hodinách tím SK-MEDEVAC-1 opustil bratislavské letisko, aby po polnoci bezpečne pristál na letisku v Canakkale. Krátko po pristátí už boli účastníci konfrontovaní s pripraveným scenárom cvičenia a plnili úlohy, ktoré pre nich organizátori pripravili.

Pravdaže, o priebehu tohto medzinárodného cvičenia vás budeme informovať aj v ďalších statusoch, kde sa vám budeme snažiť priblížiť atmosféru a priebeh cvičenia.

Najnovšie články